AMRITYOGA

Milí přátelé,

jógou se zabývám od r. 2003. Přivedla mě k ní moje letitá kamarádka a také velká cestovatelka Asií. Díky jejímu pracovnímu působení ve Frýdku-Místku navštěvovala místní Školu jógy Karakal, do které jsem také začala chodit. Zde jsem potkala svého učitele, Zdeňka Šebestu a také svou učitelku a malířku Lenku Kovalovou, kteří své hodiny vedli velmi profesionálně, s velkou láskou a péčí ke svým žákům. Přesto, že jsem dojížděla na hodiny jógy po práci autobusem další hodiny, věděla jsem, že je to místo, kde jsem našla svou cestu i odpovědi na všechny své vnitřní otázky. 

V době, kdy jsem s narozením syna nemohla pravidelně dojíždět na kurzy, navštěvovala jsem víkendové semináře Karakalu s cílem se protáhnout, odpočinout a v neposlední řadě získat mnoho cenných informací. V té době jsem ještě nepřemýšlela nad tím, že bych sama mohla jógu vyučovat, ale když syn dosáhl školních lavic, tak jsem zvážila možnost posunout své lektorské úvahy k přihlášení se na kurz jógy učitele II. stupně, který jsem dokončila s oprávněním vyučovat. Mým cílem je předávat dál mnohaleté zkušenosti svých učitelů a budu šťastná, když budou mí žáci stejně spokojení z praktikování jógy, jako jsem byla já.

Jóga je systém starý téměř 5000 let, který praktikovali staří indičtí mudrci. V současnosti je mnoho nových stylů jógy. V našich hodinách budeme praktikovat Rádžajógu – jógu Královskou osmistupňovou, kterou budeme nejen cvičit, ale také si o ní povídat. Jóga není jen o cvičení, je to cesta propojení těla, duše a mysli, a proto považuji za důležité vysvětlit, co cvičím, jakým způsobem a jaký to má celkový význam.

Nutno dodat, že bez morálních norem a principů se jóga stává pouhým tělocvikem. Mým přáním je těšit se z komplexního působení jógy a v této podobě ji předávat i ostatním.  Jógové etické principy jsou nadčasové – neubližovat, nelhat, nekrást, nebýt náruživý, neulpívat a nehromadit – upřednostňovat čistotu života ve všech směrech, být spokojený, umět se ukáznit a přijmout, respektovat určitý řád, poznávat sebe sama, své možnosti, hranice a také mít víru v sílu, která nás převyšuje. 

 

„Jóga je CESTA, jak poznat sám sebe,

 jak získat tělesné i duševní zdraví,

 jak žít v míru s celým světem i sám se sebou,

 jak dosáhnout trvalého ŠTĚSTÍ.“

  

Těším se na vás,

Iveta :-)

Aktuality

Sphere  Sphere